KOLĘDNICY MISYJNI 2005
OTWIERAJĄC DRZWI DOMU ZAPEWNIASZ WODĘ DO PICIA DZIECIOM,
czyli o KOLĘDNIKACH MISYJNYCH
„Żadna wspólnota chrześcijańska nie spełni wiernie swego powołania, jeśli nie będzie mieć ducha misyjnego”
Jan Paweł II
Słowo misje pochodzi z języka łacińskiego „missio” i oznacza posłanie: wynika z Serca Trójcy Św., z posłania Syna i Ducha Św. Zaangażowanie chrześcijanina w dzieło misyjne Kościoła nie może być czymś dodatkowym. To jest obowiązek i przywilej, wynikający z sakramentu chrztu św. Wszyscy zatem powinni być tym zainteresowani. Ten dar otrzymaliśmy i powinniśmy się nim dzielić. „Podstawową rzeczą, jaką można dać człowiekowi – to ewangelizacja” (Jan Paweł II)
Działalność misyjna jest głównym zadaniem Kościoła; ponieważ tu chodzi o dusze – o zbawienie ludzi. Wyobraźmy sobie, że nie znamy Chrystusa; nie weszliśmy do Kościoła przez chrzest, nie uczestniczyliśmy w sakramentach i katechizacji. Jesteśmy pozbawieni tego całego bogactwa. A przecież na terenach misyjnych jest wiele osób, które tego nie doświadczyły. „Nie możemy być spokojni, gdy tylu ludzi nie zna Chrystusa” (Jan Paweł II)
Nie tylko na dorosłych, ale również na dzieciach spoczywa obowiązek misyjnej działalności. Wychodzi temu naprzeciw Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, którego celem jest: „Podarować Dzieciom Miłość Dzieci”.
Potrzebę troski o dziecko Kościół zauważył w XIX wieku:
1843 r. - we Francji bp Karol de Forbin-Janson zakłada Stowarzyszenie Świętego Dziecięctwa Misyjnego.
1857 r. – Dzieło Misyjne pojawia się w Polsce. Pierwsza ofiara pieniężna z Polski pod zaborami wpływa z Krakowa od dzieci skupionych przy siostrach Szarytkach.
1922 r. – papież Pius XI przyjmuje Stowarzyszenie za swoje i poleca rozwijać w całym Kościele.
1949 r. – rząd w Polsce zawiesza działalność wszystkich stowarzyszeń kościelnych.
1989 r. – Papieskie Dzieła Misyjne otrzymują osobowość prawną.
1993 r. – Kolędnicy misyjni zaczynają działalność w Polsce.
PDMD uczy powszechności Kościoła. Działa także w: Afryce, w Ekwadorze, Peru, we Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Słowacji.
A oto kilka danych z Polski:
W r. 2004 w diecezji tarnowskiej: na 448 parafii – 312 wzięło udział w kolędzie misyjnej, skupiającej 12 543 uczestników, w tym 100 dzieci z naszej parafii (75 z Gołkowic i 25 ze Skrudziny)! Chodzi o to, aby dzieci włączać w systematyczną pracę o charakterze misyjnym i nauczyć odczytania swojego miejsca w Kościele.
Aby Papieskie Dzieło Misyjne mogło zaistnieć w rzeczywistości, powinno spełniać 3 warunki, które ustanowione zostały już w 1843 r. przez jego założyciela bp Karola de Forbin-Janson:
1.Modlitwa za dzieci z krajów misyjnych:
np. intencja dodana do pacierza wieczornego.
2.Dobre uczynki za dzieci z krajów misyjnych:
3.Wyrzeczenia - ofiara materialna:
1 raz na tydzień, np. o równowartości 1 cukierka, ale taka, która wynika z serca – osobista rezygnacja dziecka. Daje kto chce.
Istnieje w dzieciach chęć podzielenia się. Sprawa pieniędzy przeznaczonych na misje to nie jest sprawą zmieniania świata, ale sprawą kształtowania serc dzieci. Uczy dzieci szczerości i uczciwości, aby pełniej żyć we wspólnocie Kościoła.
Adwent jest czasem przygotowania do akcji kolędników misyjnych i przeżywania tego okresu liturgicznego w atmosferze misyjnej - przez modlitwę i dobre uczynki w intencjach misji. W naszej parafii zostało zorganizowane ognisko misyjne Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, które zakłada 4 spotkania w miesiącu:
- formacyjne;
- liturgiczne (I. piątek m-ca, godz. 16.30);
- przygotowujące kolędników misyjnych;
- rekreacyjne.
Spotkania odbywają się:
- w Skrudzinie – w soboty o godz. 10 w szkole,
- w Gołkowicach – w poniedziałki i czwartki o godz. 15 na plebani.
Kolędnicy misyjni- to akcja, która nie jest zorientowana tylko na zbieranie pieniędzy. ”Działalność misyjna ma przede wszystkim cel wewnętrzny”: angażując się w misję - zbliżamy się do Chrystusa. Dzięki zebranym środkom finansowym można wiele zrobić dla potrzebujących dzieci na całym świecie.
Cele, jakie sobie stawia akcja to:
1.Radość i błogosławieństwo Bożego Narodzenia, jakie dzieci niosą ze sobą do wszystkich rodzin parafii. Zewnętrznym wyrazem tej radości są wypowiadane życzenia i umieszczony napis na drzwiach domów: C+M+B /”Chrystus mansionem benedicat = Niech Chrystus błogosławi temu domowi”/.
2.Wymiar misyjny.
Dzieci stają się świadkami Chrystusa - stają się misjonarzami! Dzielą się Dobrą Nowiną w imieniu Kościoła. Wymiar misyjny wyrażony jest też w postaciach, które symbolizują: Świętej Rodziny, Króla, Murzynka.
Dzieci idą z radością Narodzenia Bożego, wiedząc, że tej radości nie przeżywają wszyscy na świecie.
3.Ewangelizacja samych kolędników.
Dzieci dają siebie innym: poświęcają swój czas, niekiedy zdrowie, ponoszą trud docierania do najdalszych zakątków parafii; nie zbierają pieniędzy dla siebie lecz dla innych.
4.Uniwersalność akcji.
Misje mają przede wszystkim cel wewnętrzny, ale również ściśle z nim związany zewnętrzny: ofiary materialne bowiem wspierają biedne i chore dzieci na całym świecie.
Staramy się objąć akcją całą parafię.
5.Wymiar kulturowy.
Kolędowanie nawiązuje do starych , polskich zwyczajów religijno-ludowych, a ich kultywowanie jest jednym ze źródeł utrzymywania polskiej kultury i tradycji.
Dzieci uczą się kolęd, śpiewają je, wcielają się w role i odgrywają scenki, wygłaszając kwestie także w regionalnej gwarze, chodzą od domu do domu jak ich dziadowie i pradziadowie, siejąc radość i wesele.
Organizacja akcji w okresie Bożego Narodzenia 2005:
1. 26.12.2005 r. odbędzie się Msza Święta z udziałem przebranych w stroje i z gwiazdami kolędniczymi dzieci i ich rodzin.
Potem nastąpi uroczyste rozesłanie kolędników misyjnych.
2. Kolędnicy misyjni będą odwiedzać nasze domy w pięcioosobowych grupach z jednym opiekunem dorosłym. Przedstawią krótkie scenki oraz zostawią symboliczną ”kropelkę życia”.
3. Po zakończeniu kolędowania dla wszystkich grup zorganizowane będą dwa konkursy:
na najładniejszy strój kolędniczy oraz konkurs fotograficzny.
4. Wszystkie ofiary materialne PDMD przekaże Ojcu Świętemu na wspólny fundusz przeznaczony na różne tzw. projekty. To dzieło jest zastrzeżone.
Największym zrealizowanym dotąd projektem jest szpital w Bagandou w Republice Konga, który kosztował ponad 150 tysięcy euro.
W diecezji tarnowskiej w ubiegłym roku kolędnicy misyjni zebrali 587 455,46 zł./w tym parafia Gołkowice 4 320 zł/.Ofiary zostały przeznaczone na projekty w Kongo, Boliwii, Brazylii, Białorusi.
Na ten rok przewidziany jest projekt pod hasłem:
” NZARA TI NGU / z jęz. sango/ = woda, pragnienie wody” dla Republiki Środkowej Afryki /oraz Indonezji/.
Ma on na celu zapewnienie pitnej wody mieszkańcom wiosek, a szczególnie małym dzieciom.Statystyki alarmują, że z powodu braku pitnej wody w Afryce i z powodu picia wody niezdatnej do spożycia umiera codziennie 9 300 osób, w tym 6000 dzieci !.
Ponad 60% wiosek nie ma studni. Ponieważ woda znajduje się na głębokości 100 metrów pod ziemią, trzeba budować studnie głębinowe. Dlatego papieskie projekty w tej części świata mają na celu budowę studni głębinowych, co wymagać będzie dużych nakładów finansowych.
Wsparcia potrzebują też inne projekty rozpoczęte w minionych latach.
Nasz nieodżałowany Papież Jan Paweł II w Orędziu 2004 mówił:
„Papieskie Dzieła Misyjne są mi bardzo drogie”.
Niech i nam takie się staną.
s. Marzena
Spotkania kolędników misyjnych
Kolędnicy Misyjni naszej parafii, którzy w czasie Bożego Narodzenia 2005 pomagali dzieciom z Republiki Środkowoafrykańskiej i Indonezji wzięli udział w VIII Diecezjalnym Spotkaniu grup kolędniczych w Dąbrowie Tarnowskiej 7.01.2006. Spotkali się tam z Księdzem Biskupem Wiktorem Skworcem oraz innymi dziećmi, które tak jak oni wykorzystali swój wolny czas i pomysłowość, by pomóc swoim kolegom, umierającym z pragnienia i głodu w krajach misyjnych.
KOLĘDNICY MISYJNI 2004
W tym roku po raz pierwszy w naszej Parafii zjawili się kolędnicy misyjni. 2 stycznia 2005r. o godz. 13.00 wyruszyło 11 grup kolędniczych niosąc ze sobą błogosławieństwo dla naszych rodzin. Przyszli do naszych domów z kolędą i krótkimi jasełkami. Po przedstawieniu jasełek misyjnych i modlitwie wręczyli nam papierowego aniołka, pamiątkę i symbol misji. Zebrane ofiary zostały przekazane dla dzieci z Republiki Kongo, żyjących w slumsach dzieci z Brazylii i potrzebujących pomocy, opuszczonych dzieci z Boliwii, Haiti i Białorusi.