Tydzień Misyjny |
Tydzień Misyjny 23 - 30.10.2005
W czwartek 27 października 2005r., w związku z kolejnym Tygodniem Misyjnym w naszej parafii został zorganizowany misyjny różaniec. Podczas nabożeństwa modlitwa różańcowa prowadzona była w siedmiu językach: polskim, włoskim, francuskim, niemieckim, łacińskim, angielskim i ukraińskim. Drugą część każdej modlitwy zgromadzeni w kościele wierni odmawiali w języku polskim.
Modlitwy rozpoczynające Różaniec odmówił Ksiądz Proboszcz Kazimierz Koszyk w języku polskim. Pierwszą tajemnicę po włosku prowadził Grzegorz Gorczowski - pracownik Szkoły Podstawowej w Gołkowicach. Druga tajemnica była odmawiana w języku francuskim przez księdza misjonarza Jana Mężyka, pracującego w Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce. Modlitwę w języku angielskim prowadziły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołkowicach: Izabela Konstanty, Ireneusz Kurowski i Mateusz Radecki. Czwartą tajemnicę odmówił w języku niemieckim ponownie Grzegorz Gorczowski. Nieco inaczej wyglądała modlitwa podczas odmawiania ostatniej tajemnicy Różańca Świętego. Modlitwę poprowadziły Siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus pracujące w naszej parafii. "Ojcze nasz..." w języku ukraińskim odmówiła Siostra Ligia pełniąca w kościele funkcję zakrystianki, zaś "Zdrowaś Mario..." i "Chwała Ojcu..." Siostra Flawiana w języku łacińskim.
Tak przeprowadzona modlitwa różańcowa miała na celu zbliżenie mieszkańcom naszej parafii problemu misji świętych, tym bardziej, że na misjach pracuje kilku księży związanych z parafią w Gołkowicach.
Tydzień Misyjny 21 - 28.10.2007
"Miłość źródłem misyjnego powołania" - te słowa stanowiły hasło tegorocznego Tygodnia Misyjnego Kościoła w Polsce, zapraszając nas do współpracy misyjnej w myśl prawdy wyrażonej przez Ojca Świętego Benedykta XVI w tegorocznym orędziu misyjnym, zatytułowanym "Wszystkie Kościoły dla całego świata". Benedykt XVI pisze w orędziu misyjnym, że Niedziela Misyjna jednoczy nas wszystkich w solidarności wiary i odpowiedzialności za misyjne wyzwania, które stają przed Kościołem w naszych czasach. Nie można podjąć żadnej współpracy misyjnej bez zrozumienia prawdy, że z natury swojej jest ona wpisana w życie chrześcijańskie i przez Chrystusa została powierzona Kościołowi. Przez wiele miesięcy przypomina nam o tym rok duszpasterski, który w Kościele w Polsce przeżywamy pod hasłem: "Przypatrzmy się powołaniu naszemu".
Odpowiedzialność za misje wyraża się przede wszystkim w modlitwie, ta zaś jest możliwa zawsze i wszędzie, niezależnie od tego, gdzie realizujemy nasze życiowe powołanie. Przykłady świętych patronów misji, zwłaszcza św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, patronki współpracy misyjnej Kościoła w Polsce, są znakiem, że modlitwa jest zwyczajnym sposobem misyjnego zaangażowania. Z kolei ofiary materialne i duchowe są praktycznym sprawdzianem, że nasze zaangażowanie zmierza we właściwym kierunku.
Warto przypomnieć, że Żywy Różaniec, zapoczątkowany przez Paulinę Jaricot w 1826 r., został pomyślany jako pomoc dla misji. W tym roku mija 175. rocznica założenia Dzieła Rozkrzewiania Wiary, które 85 lat temu wraz z dwoma innymi Dziełami zostało podniesione przez Papieża Piusa XI do godności papieskiej.
Podczas Tygodnia Misyjnego, kiedy w całym Kościele modlimy się w intencji misjonarzy oraz ludzi, którzy jeszcze nie znają Jezusa - dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego towarzyszyły naszej modlitwie, prezentując w poszczególne dni tygodnia poszczególne kontynenty: Azję, Afrykę, Europę, Amerykę, Oceanię.
Nasze myśli ku misjom zwracała dekoracja w kościele. Ku krzyżowi Chrystusa prowadziła droga w pięciu kolorach, które symbolizują poszczególne kontynenty: żółty - Azja, biały - Europa, czerwony - Ameryka, zielony - Afryka oraz niebieski - Oceania. Dzieci zaangażowane w animację misyjną przebrane były w stroje przypominające sposób ubierania się ludów różnych kontynentów. Do ołtarza przynosiły dary, które swą wymową nawiązywały do sytuacji religijnej i społecznej na świecie. W modlitwie różańcowej prosiliśmy w intencjach misjonarzy oraz ludzi, wśród których pracują, jak i tych, którzy jeszcze nie poznali Chrystusa.
Misyjnie przebiegał również tydzień w szkole w Skrudzinie: świadczyły o tym dekoracje oraz loteria misyjna, która przeprowadzona została na rzecz dzieci w Rwandzie.
Największym darem okazała się dla nas obecność misjonarza - o. Eliasza Trybały karmelity, który od ponad 30 lat pracuje na misjach w Afryce, w Burundi i Rwandzie. Przeprowadził katechezy misyjne w szkole w Skrudzinie oraz modlił się z nami w kościele i w kaplicy.
Niech nasza wiara będzie darem dla innych, aby i oni poznali dar wielkiej miłości Jezusa Chrystusa, Odkupiciela człowieka.
Siostra Marzena Karteczka
19 października 2008 - Światowy Dzień Misyjny
Światowy Dzień Misyjny obchodzony jest od 1926 r., kiedy papież Pius XI na prośbę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary ogłosił "Dzień Modlitwy i upowszechnienia idei misyjnej". Zachęca wszystkich katolików do współpracy misyjnej przez modlitwę i składanie ofiar na rzecz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.
W niedzielę rozpoczynającą tegoroczny Tydzień Misyjny (19 - 25 października 2008) odbyło się w naszej parafii wyjątkowe Nabożeństwo Różańcowe. Poszczególne tajemnice poprzedzały rozważania o tematyce misyjnej, a dla podkreślenia jego misyjnego charakteru pierwsze części modlitw: "Ojcze nasz", "Zdrowaś Mario" i "Chwała Ojcu" były odmawiane przez prowadzących w różnych językach. Kolejne części były odmawiane przez wiernych w języku polskim. Ta forma modlitwy miała uświadomić nam wszystkim misyjność całego kościoła i odpowiedzialność całej społeczności wiernych za rozwój i wspieranie misji.
Mogliśmy usłyszeć jak modlą się ludzie używający języka portugalskiego (modlił się misjonarz z Brazylii Ks. Roman Góra), niemieckiego (modlił się Pan Grzegorz Gorczowski), francuskiego (modliła się S. Wiktoryna, karmelitanka, Przełożona domu zakonnego w Gołkowicach) jednego z języków afrykańskich/Kamerun/ (modliła się S. Marilea, karmelitanka) oraz angielskiego (modliła się uczennica Natalia Luty). Ponieważ niezmiennie uniwersalnym językiem kościoła pozostaje łacina, niektóre modlitwy zostały odmówione w tym języku.
Z misjami była też związana dekoracja w kościele. Od krzyża Chrystusa spływały tkaniny w pięciu kolorach, które symbolizują poszczególne kontynenty: żółty - Azja, biały - Europa, czerwony - Ameryka, zielony - Afryka oraz niebieski - Oceania. Podobne barwy miały też lampki, które płonęły podczas nabożeństw, a o pracy misjonarzy na całym świecie przypominał oświetlony globus - kula ziemska.
Swą modlitwę za misje i misjonarzy w Tygodniu Misyjnym ofiarowały także dzieci - członkowie PDMD ze Skrudziny z Siostrą Rachelą. Przygotowały one oprawę Mszy Św. - czytania , modlitwę wiernych oraz dary ołtarza, które symbolizowały potrzeby ludzi z krajów misyjnych. Poprowadziły także nabożeństwo różańcowe czytając "misyjne" rozważania i odmawiając kolejne "dziesiątki". Wszystko to przybliżało problematykę misji tym bardziej, że dzieci były przebrane w stroje ludzi z różnych misyjnych krajów.
Hasłem towarzyszącym modlitwom w intencji misji były w tym roku słowa "Uczeń Chrystusa misjonarzem nadziei". Na świecie pracuje ponad 2000 polskich misjonarzy: księży, braci oraz sióstr zakonnych. Na misjach jest aktualnie około 300 księży diecezjalnych, najmniej liczną grupę stanowią misjonarze świeccy - 41 osób. Blisko połowa polskich misjonarzy (ponad 900) pracuje w Afryce. Na misjach przebywa także 13 polskich biskupów - posługują m.in. w Brazylii, Boliwii, Kamerunie, Kazachstanie, na Madagaskarze i Papui Nowej Gwinei (dane Episkopatu za Portalem wiara.pl).
18-24 października 2009 - Tydzień Misyjny
Tydzień Misyjny w naszej parafii
W tym roku Tydzień Misyjny był obchodzony od 18 do 24 października, towarzyszyło mu hasło "Aby mieli życie", które nawiązywało do hasła roku duszpasterskiego "Otoczmy troską życie".
Światowy Dzień Misyjny, zwany w Polsce Niedzielą Misyjną, obchodzony 18 października, był wezwaniem do udzielania misjonarzom i młodym Kościołom na całym świecie, różnorodnego wsparcia, a przede wszystkim do wytrwałej modlitwy w intencji misji, do której nawołuje Benedykt XVI w orędziu misyjnym.
Trudna i pełna poświęcenia jest praca misjonarzy w krajach misyjnych, którzy są dla miejscowych ludzi nie tylko zwiastunami Ewangelii, opartej na miłości do Boga i szacunku dla człowieka, ale osobami, które również udzielają konkretnej pomocy materialnej, medycznej, dbają o rozwój intelektualny dzieci, uczą ich jak uczynić życie bardziej wartościowym.
W tygodniu misyjnym w naszej parafii gościliśmy kleryków ze Zgromadzenia Księży Werbistów: Bartłomieja Parysa i Łukasza Chrunika, którzy poprzez wspólną modlitwę, spotkania w szkołach i rozprowadzanie materiałów misyjnych pomogli nam głębiej przeżyć ten tydzień.
Dzieci z PDMD podejmowały różnorodne działania, aby na miarę swoich możliwości wspomóc misje. W niedzielę dzieci przygotowały oprawę misyjną liturgii Mszy św., modliły się za tych, którzy posługują na misjach, za misjonarzy, którzy zginęli, głosząc Dobrą Nowinę, oraz prosiły Ducha Świętego o wzrost zamiłowania do misji we wspólnocie Kościoła.
W rozważaniach różańcowych prowadzonych przez kleryków i dzieci, w szczególny sposób ogarnialiśmy modlitwą pracę misjonarzy. Wspólnie z werbistami odmawialiśmy różaniec w różnych językach min. łacińskim, angielskim, greckim, hiszpańskim, Papui-Nowej Gwinei.
Klerycy Bartek i Łukasz prowadzili katechezy misyjne w naszych szkołach, w ciekawy sposób ukazywali życie i kulturę mieszkańców żyjących na różnych kontynentach, budząc w ten sposób zainteresowanie u dzieci działalnością misyjną Kościoła.
W szkole podstawowej w Skrudzinie dzieci przygotowały również misyjną loterię fantową. Ciekawa dekoracja, oraz smakołyki z kuchni misyjnej znalazły wielkie uznanie wśród uczniów. Uzyskane w ten sposób ofiary zostały przekazane na cele misyjne naszej diecezji.
Cieszymy się, że poprzez wspólną modlitwę, spotkania z przyszłymi misjonarzami, oraz nasze ofiary mogliśmy pomóc misjonarzom i dzieciom z krajów misyjnych.
Józefa Konieczny
***
Tydzień Misyjny został także zaakcentowany w kościele parafialnym w Gołkowicach. Wyrazem troski parafian o misje była modlitwa różańcowa w tej intencji. W tym roku w Gołkowicach modliliśmy się głównie za zlaicyzowane kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Modlitwa przeprowadzona została w językach: rosyjskim, ukraińskim, słowackim, węgierskim i niemieckim. Mszę Św. odprawił rodak - misjonarz z Brazylii Ks. Roman Góra.
|