Parafia
Aktualności
Nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego, relikwii Św. Faustyny i Bł. Jana Pawła II w parafii Gołkowice
Skrzynka intencji
Historia
Patron
Odpust parafialny
Duszpasterze
Rada Parafialna
Caritas
Msze święte
Ministranci
Dziewczęca Służba Maryjna
Wmurowanie kamienia węgielnego
Galeria
Biuletyn parafialny
Siostry Karmelitanki
Przedszkole Sióstr Karmelitanek
Parafialna Grupa Teatralna
Wizytacja kanoniczna
Misje parafialne
Festyn parafialny
Boże Ciało
Niedziela Palmowa
Grób Pański
Szopki
Jubileusz
Kapliczki
Kronika Wydarzeń Parafialnych
Dzień Seniora
Święto Niepodległości
Parafialna Grupa Teatralna

Wielki Post 2014 - Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa


08.03.2014 NOWY SĄCZ – PARAFIA ŚW. MAŁGORZATY DIECEZJALNY DZIEŃ SKUPIENIA DLA NADZWYCZAJNYCH SZAFARZY EUCHARYSTII




09.03.2014 ŻELEŹNIKOWA – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY




14.03.2014 GABOŃ – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY




23.03.2014 GOŁKOWICE – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY




30.03.2014 OBIDZA – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY




05.04.2014 DOBCZYCE – DOM KULTURY




12.04.2014 KAMIONNA KOŁO ŻEGOCINY – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY




15.04.2014 STARY SĄCZ – CENTRUM KULTURY I SZTUKI IM. ADY SARII




Wielki Post 2013 - Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa


03.03.2013 CZARNY POTOK – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY

10.03.2013 KROŚCIENKO N/DUNAJCEM – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY

17.03.2013 MŁYŃCZYSKA – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY, KICZNIA – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY

24.03.2013 STARY SĄCZ – KINO SOKÓŁ /DWUKROTNY WYSTĘP/



Marzec, kwiecień 2012 - Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa


04.03.2012 GOŁKOWICE – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY


11.03.2012 BIEGONICE /NOWY SĄCZ/ – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY


16.03.2012 CZARNY POTOK – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY


18.03.2012 STARE ŻUKOWICE – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY


18.03.2012 ZACZARNIE – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY


18.03.2012 NOWA JASTRZĄBKA – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY


23.03.2012 TYLMANOWA – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY


25.03.2012 ŁOSOSINA DOLNA – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY


30.03.2012 NAWOJOWA – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY


01.04.2012 STARY SĄCZ – KINO SOKÓŁ





Marzec, kwiecień 2011 - Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa


20.03.2011 CZARNY POTOK – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
27.03.2011 TYLMANOWA – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY


03.04.2011 KAMIENICA – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY


08.04.2011 TYLMANOWA – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY


10.04.2011 SIEDLCE – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY


15.04.2011 GOŁKOWICE – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY


17.04.2011 PRZYSIETNICA – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY





Styczeń 2011 - KONCERT BOŻONARODZENIOWY „ ZANIM ZABŁYŚNIE ŚWIATŁOŚĆ”


02.01.2011R. GOŁKOWICE – SALA GIM. SZKOŁA PODSTAWOWA
06.01.2011R. GOŁKOWICE – SALA GIM. SZKOŁA PODSTAWOWA
09.01.2011R. GOŁKOWICE – OŚRODEK KOLONIJNY – „OPŁATEK” SENIORÓW




Marzec 2010 - Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa


07.03.2010 STARY SĄCZ – DOM PARAFIALNY PAR.ŚW. ELŻBIETY




14.03.2010 PODEGRODZIE – GMINNY OŚRODEK KULTURY




21.03.2010 BARCICE – WIEJSKI DOM KULTURY




27.03.2010 GOŁKOWICE – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY




28.03.2010 CZARNY POTOK – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY




27 grudnia 2009 i 2 stycznia 2010 - Jasełka

Program Jasełek: pobierz

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia po raz drugi w naszej Parafii zostały przygotowane Jasełka. Inscenizacja przedstawiona tym razem nosiła tytuł „Wśród nocnej ciszy…”. W spektaklu wzięło udział ponad osiemdziesięciu wykonawców z każdego pokolenia. Dobrze wypadli zarówno dorośli aktorzy, jak i młodzież i dzieci gołkowickich szkół. Przedstawienie jasełkowe zostało zaprezentowane dwukrotnie, a „salą teatralną” była sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach. Po raz pierwszy w Jasełkach można było usłyszeć Chór Parafialny zorganizowany i prowadzony przez panią Ilonę Czarnecką – Jagieła. Całość z rozmachem wyreżyserowała pani Małgorzata Niemiec. Funkcję mecenasa tradycyjnie pełnił Ks. Proboszcz Kazimierz Koszyk. Barwna i dynamiczna inscenizacja sprawiła widzom wiele radości i satysfakcji ubogacając przeżycia związane z Narodzeniem Bożej Dzieciny. Dochód z przedstawienia został przeznaczony na budowę nowego kościoła w Gołkowicach.


Raj


Pasterze


U Heroda


Powitanie Dzieciątka



5 kwietnia 2009 - Misterium Męki Pańskiej

      W Niedzielę Palmową 5 KWIETNIA 2009 roku Grupa Teatralna Parafii Świętego Antoniego w Gołkowicach po raz kolejny zaprosiła do głębszego przeżycia MĘKI, ŚMIERCI I ZMARTWYCHWSTANIA PANA JEZUSA przygotowując przed Świętami Wielkanocnymi M I S T E R I U M w dziewięciu aktach, które zostało zaprezentowane nie tylko w Kościele Parafialnym p.w. Świętego Antoniego Padewskiego w Gołkowicach, ale także na zaproszenie Ks. Prob. Adama Chmiela w Parafii Staszkówka k/Gorlic. Wraz z odtwórcami Misterium widzowie mogli wejść w tajemnice Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa, przeżyć głębię Odkupieńczej Miłości Boskiego Zbawiciela.


Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa

2, 9, 16 marca 2008 r.

     Okres Wielkiego Postu jest, a przynajmniej powinien być dla każdego wierzącego okresem szczególnym. Jego modlitewny, pokutny charakter pogłębiają nabożeństwa wielkopostne, rekolekcje, a także przygotowywane w niektórych parafiach Misteria Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa.
     W naszej parafii pierwsze takie Misterium odbyło się w Wielkim Poście 2007 roku. Tegoroczny okres przygotowania do najważniejszego wydarzenia roku liturgicznego zaowocował przedstawieniem Misterium rozszerzonym do dziewięciu scen ilustrujących najważniejsze wydarzenie zbawcze w dziejach ludzkości.
     Parafialna Grupa Teatralna przedstawiła przygotowane przez siebie Misterium dwukrotnie w naszej parafii oraz gościnnie w kinie „Sokół” w Starym Sączu.
     Pamiętajmy!
     Misterium to nabożeństwo nie tylko spektakl!

Program Misterium: pobierz

     Czas Wielkiego Postu to wyjątkowy okres w życiu Kościoła, ale także w życiu każdego z nas. Poprzez modlitwę oraz rozważanie Męki i Śmierci Pana Jezusa, Kościół stara się skłonić nas do refleksji nad własnym postępowaniem, wiarą, życiem. Historia Męki Jezusa Chrystusa od początku skłaniała ludzi do przemyśleń i dlatego zaczęto wystawiać Misteria Męki Pańskiej, które miały wiernym unaocznić to, co jest treścią naszej wiary - Odkupienie człowieka przez Cierpienie i Śmierć samego Boga.
     Misterium to średniowieczny dramat religijno - dydaktyczny związany z obrzędami kościelnymi, osnuty na motywach Nowego Testamentu i apokryfów. Misterium Paschalne wystawiane w okresie Wielkiego Postu, to obraz największych czynów zbawczych Jezusa: ustanowienia Eucharystii, Męki, Śmierci i Zmartwychwstania. Jest to widowisko w żywy i realistyczny sposób ukazujące kolejne wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa zwykle od Ostatniej Wieczerzy do Zmartwychwstania. Misterium męki Pańskiej inaczej zwane jest Pasją lub Sztuką pasyjną. Początki tego dramatu religijnego, liturgicznego sięgają X-XIII wieku. Inscenizacją misteriów zajmowały się przede wszystkim miejskie organizacje cechowe, a także specjalne bractwa (np. słynne Bractwo Męki Pańskiej, działające od 1380 w Paryżu). W Polsce misteria męki Pańskiej były reprezentowane m.in. przez średniowieczną Historyję o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim złożoną przez Mikołaja z Wilkowiecka. Zanikły one w okresie reformacji, a odrodziły się w XX wieku.
     Nazwa misteruim wywodzi się od greckiego terminu "misteriom", który oznaczał tajemniczy obrządek na cześć bóstwa, wprowadzający uczestnika w tajemniczy świat czy stan uważany za zjednoczenie się z bóstwem. Nowy Testament przejął ten termin, ale nadał mu znaczenie szczególnie świętej tajemnicy. Spotykamy się i z innym chrześcijańskim znaczeniem, które określa misterium jako tajemnicze nabożeństwo, sakrament, prawdę wiary.
     Istotą Misteriów Męki Pańskiej było zawsze przybliżenie pamięci o najwazniejszych wydarzeniach z życia Jezusa Chrystusa, wciągnięcie wiernych do pełniejszego osobistego w nich udziału, do przeżywania męki Chrystusa. Główny cel misterium polega na dążeniu widzów i odtwórców poszczególnych postaci do osobistego spotkania z Jezusem, przyłączenia się do jego wiernych uczniów, towarzyszenia Mu od Wieczernika aż do Grobu i Zmartwychwstania.
     Misterium to nabożeństwo, nie spektakl. Widzowie w trakcie przedstawienia stają się jego aktorami - grają rolę tłumu z kart ewangelii. Reakcje ludzi są spontaniczne, nieprzewidywalne. Zdarza się, że ktoś jest gotów bronić Jezusa przed brutalnymi legionistami, ktoś inny zaintonuje pieśń w momencie śmierci Syna Bożego. Wśród widzów są też osoby, dla których pasja staje się okazją do żartów. W takich chwilach widownia nabiera cech tłumu z ewangelii, w którym, obok nabożnych, znajdowali się ludzie obojętni i ci, którzy szydzili z Chrystusa. Misterium staje się przez to jeszcze bardziej autentyczne. Atmosfera misterium, dialogi przepełnione treściami ewangelicznymi wzruszają aktorów i widzów. Uczestnicy przeżywają uczucia religijne. Realizm tego, co jest odgrywane ma przypomnieć to, co najważniejsze w chrześcijaństwie, czyli tajemnicę śmierci Boga.
     Aktualnie w Polsce najbardziej znane misteria pasyjne odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kalwarii Pacławskiej oraz w Ołtarzewie (pallotyński Teatr Seminaryjny). W Poznaniu odbywa się co roku Misterium - zrealizowane z rozmachem widowisko plenerowe. Jest to największe misterium pasyjne w Europie. Znane są także misteria w Czerwińsku, Zakroczmiu, Płocku, a także w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach k/Krakowa. "Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego" grane jest tam już od 26 lat.

Napisane na podstawie tekstów internetowych
/ze stron: Kalwarii Zebrzydowskiej, Kalwarii Pacławskiej,
Seminarium Księży Sercanów w Stadnikach k/Krakowa itp./

6 stycznia 2008 - Koncert "Niech kolęduje z nami cała Ziemia"

      Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2008 roku nasza parafia uczciła w szczególny sposób. Czyniąc zadość Bożonarodzeniowej tradycji kolędowania Akcja Katolicka, Rada Parafialna oraz Ksiądz Proboszcz zaprosili parafian i wszystkich chętnych do wysłuchania koncertu kolęd. Zgromadzeni w Kościele Parafialnym mogli podziwiać dzieci z przedszkola Sióstr Karmelitanek oraz starszych wykonawców oddających chwałę Dzieciątku w kolędach i piosenkach związanych z tajemnicą Bożego Narodzenia.

MISTERIUM PASCHALNE

1, 3 i 4 kwietnia 2007 "Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego"

     Niedziela Palmowa 2007 roku rozpoczęła uroczystości związane z Męką, Śmiercią i Zmartwychwstaniem Pana Jezusa. Dla pełniejszego przeżywania Tajemnic Wielkiego Tygodnia Parafialna Grupa Teatralna przygotowała "Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego", w sugestywny sposób uzmysławiające widzom ogrom ofiary poniesionej przez Boga dla odkupienia człowieka.

JASEŁKA

1 i 3 stycznia 2007 - Jasełka

     1 stycznia 2007 roku w naszej parafii miała miejsce premiera jasełek zatytułowanych „W poszukiwaniu Małego Jezusa”. Przygotowane one zostały przez Zespół Teatralny Parafii Świętego Antoniego w Gołkowicach pod kierunkiem Pani Małgorzaty Niemiec i opieką Ks. Proboszcza Kazimierza Koszyka. W wystawionym z wielkim rozmachem przedstawieniu wystąpiło kilkadziesiąt osób, zarówno dorosłych, jak też dzieci i młodzieży. Inscenizacja była prezentowana dwukrotnie w Sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Gołkowicach, a ponadto w Krakowie, w parafii Borek Fałęcki, w Podegrodziu, Barcicach i Starym Sączu. Obejrzeli ją także seniorzy parafii Gołkowice zaproszeni na spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Caritas.

     Po zakończeniu spektaklu w dniu 3.01.2007 roku odbyło się losowanie nagród dla nabywców "cegiełek" na budowę nowej świątyni.

     Dochód z przedstawień zasili fundusz budowy kościoła w parafii Gołkowice.


POLECAMY: Miasto i Gmina Stary Sącz  |  Szkoła Podstawowa w Gołkowicach  |  Diecezja Tarnowska
 Rodzina Szkół im. Jana Pawła II  |  OSP Gołkowice Górne  |  Gimnazjum w Gołkowicach
Parafia Świętego Antoniego Padewskiego, 33-388 Gołkowice Górne 41, tel. 018 446 36 76