Parafia
Aktualności
Skrzynka intencji
Historia
Patron
Odpust parafialny
Duszpasterze
Rada Parafialna
Caritas
Msze święte
Ministranci
Dziewczęca Służba Maryjna
Galeria
Biuletyn parafialny
Siostry Karmelitanki
Przedszkole Sióstr Karmelitanek
Parafialna Grupa Teatralna
Wizytacja kanoniczna
Misje parafialne
Festyn parafialny
Boże Ciało
Niedziela Palmowa
Grób Pański
Szopki
Jubileusz
Kapliczki
Kronika Wydarzeń Parafialnych
Dzień Seniora
Święto Niepodległości
Archiwum wiadomości - Rok 2012
Wizyta u Św. Antoniego w Padwie
     Był 25 października - piękne i słoneczne wczesne popułudnie, kiedy dane mi było stanąć u grobu św. Antoniego w Padwie.

Już kilkakrotnie podróżowałem po Włoszech, lecz do tej pory nie udawało się zatrzymać w Padwie. Wreszczie nadszedł ten dzień !
Kiedy zbliżałem się do bazyliki czułem, że moje serce zaczęło bić mocniej i szybciej jak zawsze przed ważnym wydarzeniem. Oto ukazała się w głębi ulicy !

Bazylika św. Antoniego w Padwie określana mianem Sanktuarium Międzynarodowego stanowi jeden z głównych celów pielgrzymkowych w świecie.
To tutaj od ponad siedmiu wieków spoczywają szczątki św. Antoniego który został nazwany przez Papieża Leona XIII świętym całego świata

     Bazylika świętego Antoniego, którą mieszkańcy Padwy nazywają Il Santo, jest najważniejszym zabytkiem miasta. To jedno z największych arcydzieł sztuki w skali światowej. Jest również jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Europie.
Budowę świątyni rozpoczęto w 1232 roku z zamiarem oddania hołdu św. Antoniemu Padewskiemu. Jej masywna i imponująca struktura jest niewątpliwie romańska, podczas gdy cała strzelista absyda z dziewięcioma promieniście rozchodzącymi się kaplicami, zalicza się do gotyku.

 

Długość Bazyliki wynosi 115 m, szerokość 55 metrów, a maksymalna wysokość 38,5 m. Uwieńczona jest ona ośmioma kopułami, dwiema wieżami z dzwonami, dwiema wieżyczkami w kształcie minaretów i wreszcie dwiema podobnymi do siebie dzwonnicami, które osiągają 68 m wysokości. Bazylika skonstruowana jest na planie krzyża łacińskiego i podzielona na trzy nawy. Charakterystyczną cechą świątyni jest duża ilość nagrobnych pomników. W całym kościele znajduje się około sześćdziesięciu obrazów przedstawiających Matkę Boską. Do najciekawszych elementów Bazyliki należy zaliczyć: Kaplicę św. Antoniego - jest ona doskonałym dziełem XVI-wiecznego renesansu. Na jej ścianach przedstawiona jest sekwencja dziewięciu marmurowych płaskorzeźb ukazujących sceny z życia oraz cuda, jakich dokonał św. Antoni. W centrum kaplicy wznosi się ołtarz - grobowiec św. Antoniego, który wykonał Tiziano Aspetti.

 
     Najważniejszym momentem wizyty była modlitwa przy grobie świętego. Spora kolejka oczekujących aby podejść do grobu była próbą cierpliwości jednak wiedziałem, że zaraz nastąpi niesamowite spotkanie. Podszedłem i zgodnie ze zwyczajem położyłem ręce na płycie grobowej modląc się gorąco do naszego świętego. Serce biło o wiele szybciej. Pośród wielu próśb jakie składałem przy grobie świętego proszę też abym nie zgubił się w życiu - zgubić bowiem jakąś rzecz, to pół biedy, ale zgubić się w życiu, to dopiero prawdziwa bieda.

Wiem, że ta chwila wpisała się w moje serce głęboko, gdyż doświadczyłem wielkiego mistycznego spotkania z osobą znaną dotąd tylko z lektury.
Modliłem się także za Was drodzy bliscy i znajomi, aby błogosławieństwo, które spłynęło na skromnego pielgrzyma było także waszym udziałem.

W bazylice znajduje się też polski akcent. Pierwszy ołtarz lewej nawy (licząc od wejścia) poświęcony jest św. Maksymilianowi Kolbe, a wykonany został przez Pietro Annignioni.

Równie ważnym miejscem Bazyliki jest Kaplica Relikwii, zwana także Kaplicą Skarbca. Została zbudowana z przepychem właściwym barokowi pod koniec XVII wieku. W trzech niszach wystawione są dziesiątki relikwiarzy, kielichów, autografów świętych itp. Pośrodku znajduje się drogocenny relikwiarz, zawierający kość, fragment skóry oraz włosy św. Antoniego.

W niszy centralnej jako relikwie przechowywane są język oraz podbródek świętego, zachowane w nienaruszonym stanie. Tu również przechowywane są przedmioty wydobyte w 1981 roku - habit św. Antoniego, trumna wewnętrzna i zewnętrzna, w której było złożone jego ciało oraz okrywający je całun.

Pamiętajmy również o tym że, Bazylika św. Antoniego, oprócz tego, że przechowuje czczone przez wiernych ciało, jest również ważnym ośrodkiem rozpowszechniającym jego posłannictwo i apostolstwo. Podejmowane są liczne inicjatywy w zakresie działalności ewangelizacyjnej, charytatywnej oraz umiłowania człowieka.

O Padwie, Bazylice i św. Antonim można by pisać jeszcze wiele ... tutaj pozostawię jednak trochę miejsca na fotorelację:

nawa główna
wirydaż nowicjatu
bazylika od strony wirydaża
dziedziniec magnolii
kaplica relikwii św. Antoniego
całun i pierwsza trumna św. Antoniego
              
 
św. Antoni brany do nieba
krużganki klasztoru
POLECAMY: Miasto i Gmina Stary Sącz  |  Szkoła Podstawowa w Gołkowicach  |  Diecezja Tarnowska
 Rodzina Szkół im. Jana Pawła II  |  OSP Gołkowice Górne  |  Gimnazjum w Gołkowicach
Parafia Świętego Antoniego Padewskiego, 33-388 Gołkowice Górne 41, tel. 018 446 36 76